Mieszkanie na koszt Państwa
Mieszkanie na koszt Państwa

Podobno już dawno minęły czasy mieszkań na koszt Państwa, czy mieszkań zakładowych. Dziś nic za darmo. Dziś żeby mieć ,to trzeba sobie kupić. No może za wyjątkiem mieszkań komunalnych. Ale to raczej nie jest sfera marzeń każdego z nas. I jakość i sytuacja, której zazwyczaj się takie lokum otrzymuje to nic fajnego.
Ciężko było założyć, że wrócimy do sytuacji, gdzie to Państwo będzie w stanie sfinansować zakup mojego własnego lokum, a ja nic do tego nie dołożę. A jednak takiego momentu dożyliśmy.

Jak to możliwe?

Przy spełnieniu kilku wymogów to nawet bardzo proste. Podstawa to posiadanie co najmniej trójki dzieci i … zdolności kredytowej.

Do rzeczy.

Przyjmijmy pewne założenia: Rodzina z trójką dzieci chce kupić mieszkanie w Olsztynie. Wybrali sobie używane mieszkanie o powierzchni 65 m2, za które trzeba na wolnym rynku zapłacić 255 000 zł. To niewiele ponad 3900 zł/m2. Bez względu na to, czy dysponują własnymi środkami finansowymi czy nie, zamierzają skorzystać z kredytu hipotecznego, oprocentowanego 4% w skali roku.

Co robią ?

Kupują mieszkanie, korzystając z programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki temu już na starcie oszczędzają 85 478 zł. Reszta rozłożona jest na raty na 30 lat.
Rata w takim przypadku wynosi ok. 810 zł.
Poza dopłatą do kredytu z racji posiadania trójki dzieci korzystają z programu 500+, dzięki czemu co miesiąc otrzymują 1000 zł. Ta kwota to więcej niż wynosi sama rata. Dzięki temu nie wykładając ani jednej złotówki, nabywają nowe mieszkanie.

Obiekcje

Nasuwają pewne wątpliwości, które jednak bardzo łatwo rozwiać. Oto kilka z nich:

  • Rata kredytu może wzrosnąć

Tak, ale w przytoczonym przykładzie mamy bufor bezpieczeństwa w wys. ok. 190 zł

  • Państwo może w każdej chwili wycofać się z Programu 500+

Tak, jednak czy realne jest, aby obecny, lub jakikolwiek inny Rząd łatwo zdecydował się na wyłączenie programu, licząc się z mogącymi wyniknąć konsekwencjami ? Wątpliwa sprawa i niepopularna politycznie.
Nawet gdyby to nastąpiło, to wystarczy 5 lat, aby można było bez konsekwencji mieszkanie sprzedać. Kupione było z ogromną „bonifikatą”, więc sprzedaż będzie także z dużym zyskiem. Najwyżej zyskamy w ten sposób.

  • Przeznaczenie środków z 500+ miało być na coś innego.

Niekoniecznie, zakup mieszkania można z całą pewnością traktować jako pomnażanie majątku rodziny i inwestycja w przyszłość dzieci. Poza tym nikt nie powiedział, że na ratę przeznaczę dokładnie te środki, które zagwarantowało mi Państwo. Mogę przecież przeznaczyć te, które zaoszczędziłem, bo bieżące wydatki na dzieci pokryłem właśnie z tych otrzymanych.

Już teraz zarezerwuj bezpłatną konsultację ze Specjalistą programu MDM.

Konsultanci oddzwonią i umówią Cię w dogodnym dla Ciebie terminie i miejscu.